Pijalnia Jana
Pijalnia Jana to zabytkowy obiekt z lat międzywojennych, który został zbudowany z modrzewia. Jego powstanie datuje się na lata 1922-1923, kiedy to budynek zaprojektowany na wzór stylu zakopiańskiego zastąpił drewnianą altanę. Datę budowy potwierdza napis znajdujący się na belce stropowej. Autorem projektu był najprawdopodobniej Włodzimierz Albinowski.
Historia
Historia źródła Jan wypływającego w miejscu dzisiejszej pijalni jest starsza od historii samego budynku i sięga drugiej połowy XIX wieku. Po roku 1884 odkrył je pracownik zdrojowy Jan Bojanowski, któremu źródło zawdzięcza swoją nazwę. Dr Henryk Ebers zatroszczył się o to, by źródło zostało ujęte w betonową cembrzynę i postawiono nad nim ww. altanę.
Obecnie pijalnia jest w doskonałym stanie dzięki pracom remontowym, przeprowadzonym na przełomie lat 2018/2019, dofinansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Pijalnia Jana jest czynna codziennie w godzinach 8.30.-16.30.
Historia źródła Jan wypływającego w miejscu dzisiejszej pijalni jest starsza od historii samego budynku i sięga drugiej połowy XIX wieku.
Wody dostępne w Pijalni Jana
Jan, Zuber, Józef (tylko tutaj)
Jan – delikatna w smaku lecznicza woda, słabo zmineralizowana, zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Działa moczopędnie, obniża poziom glikemii i cholesterolu. Zalecana: w kamicy moczowej, zapaleniach nerek, dróg moczowych, cukrzycy, hipercholesterolemii.
Zuber – jedna z najsilniej zmineralizowanych wód leczniczych w Europie. Zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla. Zalecana: w stanach zapalnych przewodu pokarmowego z nadkwaśnością: przełyku, żołądka, dwunastnicy, w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu wątroby, dróg żółciowych, w cukrzycy. Łagodzi przykre objawy nadużycia alkoholu.
Józef – woda dostępna tylko w Pijalni Jana, słabo zmineralizowana, zawiera naturalny rozpuszczony dwutlenek węgla, ma przedłużone działanie moczopędne, zwiększa wydzielanie nadmiaru sodu, obniża poziom kwasu moczowego. Zalecana: w kamicy moczowej, zapaleniach nerek i dróg moczowych, w okresie rekonwalescencji.
Dane adresowe
Park Zdrojowy
Przy Alei Nikifora Krynickiego
Biuro Informacji i Obsługi Klienta: + 48 18 471 55 22